вівторок, 20 березня 2018 р.

Продукти харчування (5 клас. Англійська мова)

Тема: Продукти харчування
Мета: збагачувати словниковий запас учнів із теми «Продукти харчування», формувати навички здорового харчування, розвивати вміння працювати в парах;
вчити аналізувати отриману інформацію та робити узагальнюючі висновки; розвивати лексико-фонетичні навички, навички усного мовлення, розвивати комунікативні навички, виховувати бажання корисно харчуватись.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, робочий зошит, картки із зображенням продуктів харчування.
ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Привітання.
1. Привітання
T:Hello, my pupils!
Ch:Hello, my teacher!
T: I am very glad to see you.
Ch:We are very glad to see you too.
T:Howareyou?
Ch:Fine, thankyou.
T:What is the weather like today? Who is on duty today? Who is absent today? 
T:Ok! Thank you! Let’s start our English lesson.
T:Today we’ll have a very interesting topic: “All about Food”

Повідомлення теми та мети уроку
T. The topic of our today lesson is “Food”.
The main Aims and objectives:
-         to develop basic skills;
-         to remember words and learn new;
-         to practice grammar material (countable fnd uncountable nouns)
 -         to practice reading and writing;
-         to play games;
-         to travell in different countries;
-         to develop pupils" creativity.
At first let’s train our tongues. Repeat after  me.
[  Λ  ]  -  plum, butter, lunch.
[  æ  ] – salad, carrot, apple.
[   i:  ] – peas, meat, ice-cream.
[  dʒ ] – spinach, jam, orange.
[ t ∫   ] – cheese, chicken, cherry.

Перевірка домашнього завдання
Впр. 1, 2, с. 101 — перевірка виконання вправ.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Уведення в іншомовну атмосферу
T. We will speak, read, listen, and write about food and drinks during our lesson. We will discuss your likes  and dislikes in your eating habits, healthy and unhealthy food.
Тренувальні вправи
Впр. 1, с. 102.
Пояснення нового матеріалу
Уведення нової лексики, с. 102.
Peas            [pi:z]                 горох
spinach       [‘spinidʒ]         шпинат
strawberry [‘strɔ:beri]       полуниця
pear             [peǝ]                 груша
watermelon [‘wɔ:tǝ,melǝn] кавун
cherry          [‘tʃeri]              вишня
health           [helθ]               здоров'я
(un)healthy  [(un)’ helθi]    (не)корисний

Розгадування загадок
1.     I’m quite a small. I’m round and green. You cook me before eating. I’m very popular. I can be made in to soup.                 (горох)
2.     This is a vegetable. This is a sweet vegetable. It is long. Its colour orange. You can eat it in a salad or soup. What isit?                  (морква)
3.     I am green and round. Rabbits like me. I am very crispy when raw. (капуста)
4.     This is a vegetable. This is usually a round vegetable. Its colour is red. You can eat i tin a salad. What is it?  (помідор)
5.     I don’t grow on a tree. I am big and green. I am sweet. My skin has stripes. (кавун)
6.     I don’ tgrow on a tree. I am small and red.  (полуниця)

Гра «Знайди зайве слово»
Фізхвилинка
Розвиток навичок аудіювання
Прослуховування діалогу і виконання завдань
Lucy doesn’t like fish and chips.
Salad is Lucy’s favourite food
She likes chicken and rice.
Jamal doesn’t  like fish
He doesn’t like salad
Jamal doesn’t like spaghetti but Lucy likes it

Розвиток навичок говоріння
Makeup a shortdialog
-         Do you like …?
-        
-         What do you like eating?
-        
-         What do you usually have for breakfast?
-        
Гра «Судовий процес»
Attention! The trial is starting! We have two sides. One of them insists that we must ea t healthy food every day and lead sit sevidencewhyitissoimportant.
Let’s hear them! (учні виходять по черзі і розповідають про користь здорової їжі)
Thankyou.
But otherside says that unhealthy food is good for our health.
Let’s hear them! (учні доводять, що шкідлива їжа дуже корисна)
We have a jury who will decide the case and make its decision. 
Healthy food won and I wish you all to ea thealthy  food and be healthy
The trial ended.
Thank you a lot.
Виконання пісні «Do you like healthy food»

Розвиток комунікативних навичок
1.     Make up sentences. Put the words into correct order and we *ll know about help of our food.
1. People, live, cannot, food, without.
2. Meat, fish, milk, you, help, to, grow.
3. Bread, sugar, cheese, you, give, energy.
4. Vegetables, eggs, your, bones, make, teeth, strong.
5. Fruit, vegetables, got, have, a lotof, vitamins.
6. Vitamins, important, are, for, body, our.
7. Eat, food, theright.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Підбиття підсумків уроку
T. What did you practice at the lesson? What did you like to do at the lesson? Your marks are…
Домашнє завдання
Cлова с. 104; впр. 1, 2, с. 104–105.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Урок в 5 класі на тему: "Навчальні предмети"

Тема уроку: "Шкільні предмети". Мета уроку: 1. Знайомство з лексикою з теми "Шкільні предмети". 2. Формуван...